Vi som jobbar på förlaget

Sara Lindegren
Sälj- och marknadschef
+46 (0)70 689 31 58
sara@strawberrypublishing.se

Karin Linge Nordh
Publicistisk chef skönlitteratur
+46 (0)70 496 36 63
karin@strawberrypublishing.se

Rebecka Leffler
CEO
+46 (0)70 770 02 81
rebecka@strawberrypublishing.se

Anders Sjöqvist
Publicistisk chef facktext
+46 (0)70 343 41 30
anders@strawberrypublishing.se

Lisa Tell
Redaktion – och produktionsansvarig
lisa@strawberrypublishing.se

Manus

Har du ett manus eller en bokidé? Drivs du – liksom vi – av kärleken till böcker och viljan att nå ut till en bred publik?

I så fall bör du välja Strawberry Förlag som ditt professionella hem.

Vi ger ut skön- och facklitteratur inom många olika genrer (dock ej lyrik och för närvarande inte barn- och ungdomslitteratur). Skriv ett följebrev där du beskriver dig själv och ditt bokprojekt och mejla ditt manuskript eller ditt synopsis till oss. Vi läser de manus som verkar intressanta, men kan på grund av stor arbetsbörda inte lova att vi ger ett personligt svar.

Skönlitteratur: karin@strawberrypublishing.se
Facklitteratur: anders@strawberrypublishing.se

Are you an international agent or author?

Are you an international agent or author?

Kontaktuppgifter

Om du vill komma i kontakt med oss på förlaget eller om du söker information om våra författare eller vår utgivning går det bra att mejla oss på:

 

Fakturauppgifter
Invoice@forlagsekonomi.se

Organisationsnummer
559164-9016

 

Vi samarbetar med

Bokförsäljning (Sverige, Åland, Finland):
Hemming & Baggfelt

Anders Hemming:
anders@hemmingbaggfelt.se
+46 (0)73 073 03 78

Ylva Baggfelt:
ylva@hemmingbaggfelt.se
+46 (0)70 253 86 39

Johan Moberg
johan@hemmingbaggfelt.se
+46 (0)70 316 77 70

PR:
Jenny Schyttberg

SCHYTTBERG PR
jenny@schyttberg.se
+46 (0)70 624 30 23